Informacje Prasowe

Ewelina Karpińska-Morek z Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską

Dziennikarka Interii zdobyła Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Uhonorowany materiał to reportaż “Z niej już jest Niemka”, który powstał w ramach wspólnego projektu Interii oraz redakcji polskiej Deutsche Welle – “Zrabowane dzieci – Geraubte Kinder”.


Nagroda dla Eweliny Karpińskiej-Morek została przyznana w kategorii Multimedia/Online.
Członek jury Piotr Stasiak, podczas laudacji na gali wręczenia nagród, która odbyła się Katharinenkloster Remter w Stralsundzie, tak uzasadnił wyróżnienie dla reportażu “Z niej już jest Niemka”:
“Szczególną uwagę jury przykuł cykl kilkunastu reportaży opublikowanych w sieci, zrealizowanych wspólnie przez portal interia.pl oraz telewizję Deutsche Welle. W projekcie “Zrabowane dzieci” przedstawiono losy ofiar germanizacji, uprowadzonych w czasie II wojny światowej z terenów podbitych przez III Rzeszę. Proceder ten dotknął łącznie 300 tys. dzieci, zaś dziennikarze wykonali prawdziwie mrówczą pracę, aby dotrzeć do ostatnich żyjących świadków i przekazać świadectwo prawdy. Prawdy o wspólnej historii, która – co zaskakujące w takich okolicznościach – może nie tylko dzielić, ale przede wszystkim łączyć. Jury serdecznie gratuluje obu redakcjom”.
Zwycięzcami XXI Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckego w pozostałych kategoriach zostali: Jacek Harłukowicz z “Gazety Wyborczej” (Prasa), Jan Pallokat, RBB-ARD (Radio), Ingo Dell, MDR (Telewizja) oraz Friederike Witthuhn i Peter Schmidt, NDR Landesfunkhaus Mecklenburg-Vorpommern Nordmagazin (Dziennikarstwo na Pograniczu).
Na konkurs napłynęło 114 zgłoszeń od dziennikarzy z Polski i Niemiec.
Organizatorem Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. W gronie jej fundatorów, oprócz FWPN, znajdują się także Fundacja Roberta Boscha, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.
Nagroda przyznawana jest trakcie organizowanych dorocznie przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej Dni Mediów, które w tym roku, w dniach 6-7 czerwca, odbywają się w Stralsundzie (Meklemburgia-Pomorze Przednie).

Interia.pl sp. z o.o.
ul. Kotlarska 11, 31-539 Kraków
Tel.: +48 12 646 27 00
Fax: +48 12 646 27 10
KRS: 0001009169, NIP: 6772118727

 

 

Korzystanie z portalu oznacza akceptację: Regulaminu, Prywatność.
Copyright by INTERIA.PL 1999 – 2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.