Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w piątek, 24 maja 2019 roku w Pałacu Krzysztofory w Krakowie. Jury, oprócz nagrody głównej, przyznało również cztery wyróżnienia. Otrzymali je:
- Paweł Kapusta za tekst “Proszę zachować ostrożność i odsunąć się od krawędzi peronu” (Magazyn Wirtualnej Polski)
- Łukasz Pilip za materiał “Nie mów mamie, że umieram” (Wysokie Obcasy)
- Karol Wilczyński za tekst “Chrześcijanie z Chin szukali schronienia w Europie. Trafili na mur” (Deon.pl)
- Damian Nowicki za materiał “Wybudzeni, czyli życie bez Jehowy” (Onet)
– Największą dla mnie radością jest fakt, że udaje się zmieniać życie osób, którym pomagamy. Osób które zgłaszają się do programu, pozostawione w ciężkiej sytuacji. To jest sens tej pracy – powiedziała Izabela Rak, autorka nagrodzonego reportażu “Samotność Adama”. – Po emisji materiału pomoc dla Adama popłynęła bardzo szeroko, udało się wyremontować dom, ale nie tylko. Adam otrzymał realną pomoc, co pozwoliło diametralnie odmienić jego całe życie – skomentowała laureatka konkursu.
– Bardzo się cieszmy, że konkurs, mimo że jest to dopiero jego druga edycja, zyskał realny zasięg ogólnopolski. W tym roku otrzymaliśmy ponad 80 prac, konkurencja była bardzo duża, preselekcja bardzo trudna, było na co głosować– mówił podczas gali Krzysztof Fijałek, redaktor naczelny portalu Interia i przewodniczący jury w konkursie. – Różnorodnością nadesłanych prac dziennikarze pokazali, co znaczy pasja w pracy dziennikarskiej oraz jak znajdować ludzi, tematy i sprawy, o których warto pisać – dodał Krzysztof Fijałek.
Prace zakwalifikowane do finału oceniło jury w składzie: Krzysztof Fijałek (Interia, przewodniczący jury), Monika Góralewska (TVN), Krzysztof Gurba (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Tomasz Jażdżyński (Gremi Media), Konrad Kruczkowski (Haloziemia.pl), Piotr Legutko (TVP Historia), Agnieszka Łopatowska (Interia), Agata Moszkowicz, Artur Potocki (Interia), Tadeusz Sołtys (RMF FM) i Piotr Trybalski (Fotografwpodrozy.pl). Lista wszystkich nominowanych w konkursie znajduje się na stronie www.
Konkurs “Człowiek z pasją” to sposób na uhonorowanie pamięci Zygmunta Moszkowicza, dziennikarza, redaktora i wykładowcy akademickiego, który z pasją angażował się w wychowanie młodych dziennikarzy.
Zygmunt Moszkowicz (1955-2017) był dziennikarzem z powołania. Realizował je m.in. w studenckim Radiu Centrum, Super Expressie” i Czasie Krakowskim, gdzie od 1990 r. pełnił funkcję sekretarza redakcji. Z Interią związany był niemal od samego jej początku, od 2000 r. Zaczynał jako redaktor serwisu Fakty, organizował pracę redakcji portalu. Był sekretarzem redakcji, dyrektorem serwisów informacyjnych, a następnie przez wiele lat zastępcą redaktora naczelnego i szefem zespołu wydawców strony głównej. Chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, nie tylko ze współpracownikami na osiedlu Teatralnym – uczył dziennikarstwa na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie.
Partnerami gali “Człowiek z pasją – Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza” portal Magiczny Kraków oraz Muzeum Krakowa.