Informacje Prasowe

Najnowszy sondaż przedwyborczy w serwisie Fakty.Interia.pl

Interia publikuje najnowszy sondaż na temat wyborów samorządowych w Polsce. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, na swoich stanowiskach pozostaliby dotychczasowi prezydenci pięciu największych miast Polski: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania. Sondaż przygotował instytut badawczy IBRiS Homo Homini na zlecenie portalu Interia oraz radia RMF FM. Prognozowana frekwencja wyniesie 49,3 procent.

Zgodnie wynikami badań Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jacek Majchrowski, Hanna Zdanowska, Rafał Dutkiewicz i Ryszard Grobelny mają sporą przewagę nad konkurencją i mogą spodziewać się reelekcji.
W stolicy Polski o rezultat głosowania może być spokojna Hanna Gronkiewicz-Waltz (Platforma Obywatelska). Obecną prezydent Warszawy, która pełni ten urząd od 2006 roku, chce poprzeć 44,3 procent ankietowanych. Oznacza to, że odbyłaby się druga tura. Na drugim miejscu uplasował się poseł Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość) z 23,7 procentem głosów.
O rezultat wyborów spokojny może być również Jacek Majchrowski. Poparcie dla obecnego prezydenta Krakowa, który pełni tę funkcję od 2002 roku, deklaruje 47,1 procent badanych. Oznacza to, że odbyłaby się druga tura. Na drugim miejscu uplasował się wspólny kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polski Razem. Na dyrektora krakowskiego oddziału IPN i radnego klubu PO w sejmiku województwa małopolskiego, swój głos zamierza oddać 21,5 procent ankietowanych.
W Łodzi stanowisko prezydenta miasta prawdopodobnie utrzyma Hanna Zdanowska, która jest prezydentem Łodzi od 2010 roku. Kandydatkę Platformy Obywatelskiej poprzeć zamierza 42,3 proc. badanych. Na drugiej pozycji – z wynikiem 26,1 procent – uplasowała się Joanna Kopcińska (Prawo i Sprawiedliwość), która od 2013 roku jest przewodnicząca rady miejskiej.
We Wrocławiu praktycznie żadnej konkurencji nie ma Rafał Dutkiewicz, który jest prezydentem miasta od 2002 roku. Swój głos zamierza na niego oddać 51,7 procent pytanych. Oznacza to, że może wygrać już w pierwszej turze. Dutkiewicz zbudował sobie ogromną przewagę nad Mirosławą Stachowiak-Różecką (Prawo i Sprawiedliwość). Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Poznaniu i szefowa klubu PiS w tym mieście może liczyć na poparcie w wysokości 15,6 procent ankietowanych.
O wyniki wyborów spokojny może być Ryszard Grobelny – obecny prezydent Poznania (Komitet Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska). Grobelny, który pełni funkcję prezydenta Poznania od 1998 roku może spodziewać się rezultatu na poziomie 32,7 procent głosów. Drugą pozycję z poparciem 16,9 procent zajmuje Jacek Jaśkowiak – kandydat Platformy Obywatelskiej, finansista, przedsiębiorca i doradca gospodarczy.
Badanie zrealizowano w technice CATI w dniach 10 – 12 listopada 2014 roku.
Pełne wyniki sondaży dostępne są w raporcie specjalnym serwisu Fakty.Interia.pl.
https://wydarzenia.interia.pl/raport-wybory-samorzadowe-2014/

Interia.pl sp. z o.o.
ul. Kotlarska 11, 31-539 Kraków
Tel.: +48 12 646 27 00
Fax: +48 12 646 27 10
KRS: 0001009169, NIP: 6772118727

 

 

Korzystanie z portalu oznacza akceptację: Regulaminu, Prywatność.
Copyright by INTERIA.PL 1999 – 2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.