Informacje Prasowe

Polacy na wakacjach - raport specjalny w Fakty.Interia.pl

Fakty.Interia.pl publikuje kolejną edycją raportu „Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie” – autorskiego projektu portalu prezentującego opinię Polaków na ważne społecznie tematy. Tym razem autorzy badania zapytali rodaków o plany i doświadczenia związane z letnim wypoczynkiem.

Poruszane w sondażu Homo Homini zagadnienia dotyczyły m.in.: sposobu spędzania urlopu, źródeł finansowania, długości letniego wypoczynku, niezbędnych na urlopie przedmiotów czy również negatywnych i pozytywnych zdarzeń, jakie mogą zdarzyć się w tym okresie.
Z badań, przygotowanych na zlecenie Interia i RMF FM, wynika, że  zaledwie 16,3 proc. Polaków planuje udać się na wypoczynek za granicą. Ponad 33 proc. osób spędzi wakacje w kraju poza swoim miejscem zamieszkania. W domu pozostanie 28,6 proc. badanych, natomiast 20,7 proc. osób zadeklarowało, że nie ma żadnych planów na urlop.
Respondenci odpowiedzieli także na pytanie, jak długi urlop mają zaplanowany. Największą popularnością cieszyła się odpowiedź od 8 do 14 dni (49 proc.), niewiele mniej, bo 34,2 proc. ankietowanych odpowiedziało, że chce na wakacje przeznaczyć 7 dni urlopu, a 16,8 proc. wskazywało, że ich urlop trwał będzie ponad 14 dni.
Z raportu Interii dowiemy się również z kim Polacy lubią jeździć na wakacje i jaki odsetek osób spędza urlop samotnie. Zdecydowana większość Polaków (57,5 proc.) oszczędza na wakacje, zaledwie 2,5 proc. weźmie na ten cel pożyczkę od znajomych lub rodziny, a tylko 0,8 proc. zdecyduje się na pożyczenie w banku lub instytucji parabankowej.
Zgodnie z wynikami badań Homo Homini wakacje najczęściej kojarzą się Polakom z relaksem i wypoczynkiem ale dopuszczają oni również możliwość wystąpienia negatywnych zdarzeń. Dla 47,4 proc. ankietowanych prawdziwym koszmarem byłaby kradzież dokumentów, co dziesiąta osoba jako bardzo negatywne doświadczenie wskazała awarię samochodu i chorobę. Wśród sytuacji, które mogłyby naprawdę popsuć humor znalazły się również konieczność szybkiego powrotu do pracy (6,6 proc.) i wciągnięcie karty przez bankomat (2,1 proc.).
Polacy nie wyobrażają sobie wakacyjnego wypoczynku bez szczoteczki do zębów, słońca i dobrego towarzystwa. Co drugi respondent nie zdecydowałby się na spędzenie urlopu bez telefonu komórkowego, ale tylko 5,1 proc. osób w wakacyjnym niezbędniku wymieniło komputer.

Interia.pl sp. z o.o.
Os. Teatralne 9a, 31-964 Kraków
Tel.: +48 12 646 27 00
Fax: +48 12 646 27 10
KRS: 0001009169, NIP: 6772118727

Korzystanie z portalu oznacza akceptację: Regulaminu, Prywatność.
Copyright by INTERIA.PL 1999 – 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.