Informacje Prasowe

Teraz jesteście Niemcami” już w księgarniach

17 października 2018 roku swoją oficjalną premierę miała pozycja pt. „Teraz jesteście Niemcami”. Książka powstała w wyniku akcji „Zrabowane dzieci”, prowadzonej przez redakcje Fakty portalu Interia oraz stację Deutsche Welle. Tytuł ukazał się nakładem krakowskiego Wydawnictwa M.


Książka “Teraz jesteście Niemcami” to wynik międzynarodowej akcji “Zrabowane dzieci“, prowadzonej przez dziennikarzy Interii i Deutsche Welle. Na początku września ubiegłego roku połączone siły obu redakcji, we współpracy z instytucjami, archiwami i fundacjami, rozpoczęły publikację zebranych w ciągu trwających wiele miesięcy poszukiwań i analiz dokumentów historii dzieci, które podczas II wojny światowej zostały przymusowo wywiezione do Niemiec i poddane germanizacji. Redakcje poszukiwały nie tylko ofiar, ale również osób, które w jakikolwiek sposób zetknęły się z procederem, prowadzonym przez hitlerowskiego okupanta, a więc żyjących krewnych zrabowanych dzieci oraz świadków tych dramatycznych wydarzeń.
 – Niemcy w czasie II wojny światowej zorganizowali skutecznie działający, wielopoziomowy aparat germanizacyjny. Instytucje, które zajmowały się grabieżą i zniemczaniem, przeprowadzały badania rasowe, a wyselekcjonowanym w tym procesie dzieciom zmieniano imiona, nazwiska i daty urodzenia, by zatrzeć ślady. Odpowiednio przygotowane, spełniające kryteria dzieci, wysyłano do niemieckich rodzin. Polscy historycy szacują, że takich przypadków było 200 tysięcy, niemieccy – choć są wyjątki – mówią o 50 tysiącach. Temat został zamieciony pod dywan na blisko 70 lat. Dziś mierzymy się ze wstrząsającymi historiami osób, które przeżyły życie, nie znając swojej tożsamości – mówi Ewelina Karpińska-Morek, kierownik serwisu Fakty w portalu Interia.pl.

W efekcie pracy dziennikarzy przy “Zrabowanych dzieciach” zebrano wiele wartościowych informacji, które w postaci reportaży, wywiadów z ofiarami oraz ich rodzinami, wspomnień świadków wydarzeń, pogłębionej analizy dokumentów źródłowych oraz rozmów z ekspertami publikowano na stronach Interii oraz Deutsche Welle. Książka “Teraz jesteście Niemcami”, która 17 października 2018 roku trafiła do sprzedaży, zawiera zupełnie nowe, niepublikowane dotąd reportaże i wywiady, a także wyselekcjonowane spośród dostępnych tylko w wersji online artykuły realizowane w ramach akcji “Zrabowane dzieci“. Więcej materiałów powstałych w wyniku inicjatywy znajduje się tutaj.

Interia.pl sp. z o.o.
Os. Teatralne 9a, 31-964 Kraków
Tel.: +48 12 646 27 00
Fax: +48 12 646 27 10
KRS: 0001009169, NIP: 6772118727

Korzystanie z portalu oznacza akceptację: Regulaminu, Prywatność.
Copyright by INTERIA.PL 1999 – 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.