Informacje Prasowe

Znamy finalistów III edycji „Człowieka z pasją – Nagrody dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza”

Do finału konkursu „Człowiek z pasją” jury preselekcyjne zakwalifikowało w tym roku 11 prac. Wśród nominowanych materiałów znalazły się zarówno te opublikowane w internecie, w prasie, a także reportaż radiowy i telewizyjny. Nagrodą główną w konkursie jest 7 tysięcy złotych. Laureatów poznamy w pierwszej połowie czerwca br.


Celem nagrody jest wspieranie młodych, utalentowanych dziennikarzy i zarazem uhonorowanie przedwcześnie zmarłego zastępcy redaktora naczelnego portalu Interia, znakomitego dziennikarza Zygmunta Moszkowicza. W konkursie udział mogą brać dziennikarze, którzy w momencie publikacji zgłoszonej pracy nie mieli ukończonych trzydziestu lat.
Nasz konkurs bardzo szybko zyskał zasięg ogólnopolski, o czym świadczą zgłoszenia otrzymane z całego kraju i z mediów wszystkich typów. Prace zakwalifikowane do finału dowodzą, że w dziennikarzach młodego pokolenia odnajdujemy pasję, a tym samym nadzieję na dobrą przyszłość naszego zawodu – podkreśla Krzysztof Fijałek, redaktor naczelny Interii i przewodniczący jury konkursu.
Do konkursu zgłoszono ponad 60 prac. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszeniami do trzeciej edycji nagrody “Człowiek z pasją”, jury preselekcyjne zakwalifikowało do finału konkursu następujące materiały (kolejność alfabetyczna, wg autorów):

 1. Maria Dybcio, Eukaliptus pali Portugalię (Przekrój)
 2. Julia Kalęba, Między domem a bezdomnością. Historia Pawła Ileckiego (Gazeta Krakowska)
 3. Jak Patryk Król, Rowerem na Księżyc (Gazeta Wyborcza – Duży Format)
 4. Damian Nowicki, Głód ma twarz Jaganki (Tygodnik Powszechny)
 5. Łukasz Pilip, Dom przy Zielonej (Magazyn Pismo)
 6. Anna Rubaj, Cyberprzemoc to też przemoc (Program UWAGA w TVN)
 7. Mariusz Sepioło, Macie wszystko umieć (Tygodnik Powszechny)
 8. Aleksandra Siążnik, Kyks (Polskie Radio Katowice – program Popołudnie z reportażem)
 9. Martyna Wojtkowska, Bhrugu Aranya: świat stworzony przez człowieka (Magazyn Non/Fiction nr 6 pt. Ziemia)
 10. Agnieszka Zielińska, Powrót do Maroka (Tygodnik Powszechny)
 11. Szymon Żyśko, Jestem matką osoby LGBT. Gdy się dowiedziałam, miałam w głowie tylko jedną myśl (portal Deon.pl)

Prace zakwalifikowane do finału oceniać będzie jury w składzie: Krzysztof Fijałek (Interia, przewodniczący jury), Monika Góralewska (TVN), Krzysztof Gurba (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Tomasz Jażdżyński (Gremi Media), Piotr Legutko (TVP Historia), Agnieszka Łopatowska (Interia), Agata Moszkowicz, Artur Potocki (Interia), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Jarek Szubrycht (Gazeta Wyborcza, Gazeta Magnetofonowa),  Piotr Trybalski (Fotografwpodrozy.pl), Wojciech Cegielski (Polskie Radio).Laureatkami pierwszej (2017) i drugiej (2018) edycji konkursu zostały odpowiednio Dorota Kotas za tekst Mały czarny tekst z cukrem, mlekiem i ogórkiem, czyli: ludzie są najgorsi, opublikowany w Nowych Peryferiach oraz Izabela Rak za reportaż Samotność Adama, wyemitowany w programie UWAGA na antenie TVN.
Zwycięzcę konkursu oraz autorów wyróżnionych prac poznamy w pierwszej połowie czerwca br. Wyniki zostaną ogłoszone online.
Zygmunt Moszkowicz (1955-2017) był dziennikarzem z powołania. Realizował je m.in. w studenckim Radiu Centrum, Super Expressie i Czasie Krakowskim, gdzie od 1990 r. pełnił funkcję sekretarza redakcji. Z Interią związany był niemal od samego jej początku, od 2000 r. Zaczynał jako redaktor serwisu Fakty, organizował pracę redakcji portalu. Był sekretarzem redakcji, dyrektorem serwisów informacyjnych, a następnie przez wiele lat zastępcą redaktora naczelnego i szefem zespołu wydawców strony głównej. Chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, nie tylko ze współpracownikami na osiedlu Teatralnym – uczył dziennikarstwa na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie.

Interia.pl sp. z o.o.
Os. Teatralne 9a, 31-964 Kraków
Tel.: +48 12 646 27 00
Fax: +48 12 646 27 10
KRS: 0001009169, NIP: 6772118727

Korzystanie z portalu oznacza akceptację: Regulaminu, Prywatność.
Copyright by INTERIA.PL 1999 – 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.